JAPONOLOJİ TOPLULUĞU

Topluluğumuz Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi bünyesinde 2002 tarihinde Anabilim Dalı Başkanımız Prof.Dr. Ayşe Nur Tekmen’in danışmanlığı ile kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana kendini geliştirerek faaliyetlerine devam etmektedir.

            YAPISI 

Japonoloji Öğrenci Topluluğu’nun amaçları, ilkeleri ve üyelik ile ilgili konular tüzükte açıkça belirtilmiştir.

Topluluk Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinden, topluluk tüzüğünü okuyup kabul etmiş, Japonoloji alanında araştırma yapmak isteyen, üyelik başvuru şartlarını yerine getiren, onay alan tüm Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinden oluşur. Başkan ve Başkan yardımcısı seçimleri her akademik yılın 2. yarıyılı içerisinde Başkan, Yönetim Kurulu üyesi ve bir yedek üye tarafından kapalı oy ve açık sayım usulüyle yapılır. Devam eden akademik yılın 1. yarıyılı başında her sınıftan ikişer kişi olmak üzere açık oylama usulüyle yönetim kurulu üyeleri belirlenir.

2014-2015 Akademik yılı itibariyle 100’ün üstünde üye sayısı ile Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin en büyük topluluğudur. Başkan Hasan Gurbetoğlu, Başkan yardımcısı Burak Pirimoğlu, Yazman ise Eyüpcan Mertekçi’dir. Başkan, başkan yardımcısı, yazman, disiplin kurulu ve sekiz sınıf temsilcisinden oluşan on bir kişilik bir yönetim kurulu mevcuttur.

            AMACI 

Japonoloji Öğrenci Topluluğu kültürel, bilimsel, felsefi, toplumsal, akademik ve sportif faaliyetlerini destekler, çalışmalarda bulunur. Türk – Japon ilişkilerini Türkiye’de geliştirmeyi, Japonya’yı ve Japon insanını tanıtmayı hedefler. Türkiye’de var olan bilgi eksikliğini ve yanlışlarını gidermek için çeşitli faaliyetlerde bulunur.

            FAALİYETLER

Her akademik yıl boyunca sınav dönemleri hariç Anabilim Dalı öğrencilerine yönelik kulüp çalışmaları bulunmaktadır. Bunlar; 2014-2015 akademik yılı itibariyle) Sadô, Go, Shôgi, Zôri, Shodô, Manga, Anime, Origami, İşaret dili, Papercraft, Kültür ve Sanat, Okuma, Japonca konuşma, Yemek, Arşivleme ve Fotoğrafçılık ve İkebana kulüpleridir. Ayrıca her yılın mayıs ayı içinde Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Farabi Fuayesi’nde kültür günleri düzenlenmektedir. Kültür gününde yıl boyunca kulüplerde yapılan çalışmalar sergilenmekte ve çeşitli etkinliklerde bulunulmaktadır. Bütün bu çalışmalarda değişim programıyla gelen Japon öğrencilerden de yardım alınmaktadır.

            Kültür günleri dışında okulda yapılan bazı önemli etkinlikler:

– Kaligrafi sergisi (11 Ekim 2010 tarihinde Japonoloji Topluluğu üyelerinin desteğiyle düzenlenmiştir.Aynı gün kaligrafi ustası Iwamu Seisen tarafından Muzaffer Göker Salonu’nda Shoudou üzerine bir sunum ve ardından söyleşi yapılmıştır.)

– Manga Üzerine Prof. Dr. Atsushi Hosogaya (3 Mart 2012 Manga tarihi ve gelişimi üzerine)

– Japan-Turkey Student Conference (işbirliğiyle 21.09.2012 tarihinde Japonya’dan on bir katılımcıyla konferans yapılmıştır.Konferansın konuları; iki ülkedeki iş bulma durumu ve kadının toplumdaki yerinin gelişmesi,Japonya ile Türkiye’nin ekonomik alandaki ilişkisi,Engelli insanlara destek ve bakım olmuştur.)

-“Again, inscrutable Japanese? -How they behaved during and after Great Earthquake?” Prof. Dr.Takeo Funabiki (09.11. 2012 Seminer)

Ayrıca 2011-2012 tarihli dönemde başlanan “Kizuna” adlı bültenin yapım çalışmalarına devam edilmektedir.

Topluluk, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen kültür günlerinde de aktif görev almaktadır. Topluluk üyelerince 2010-2011yılı içerisinde Ankara-Antalya Muratpaşa Belediyesi ve Marmaris Belediyesi destekleriyle “Japon Kültür Günleri” kapsamında çeşitli kültürel etkinliklerin sergilenmesi ve öğretilmesi, Eskişehir Japon Bahçesi Açılış Anması ve Japon Kültür Festivali, Ereğli Japon Kültür Festivali, Cepa Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen “Japanese Design Today 2010” sergisi yapılan etkinlikler arasındadır.

Ayrıca Japonoloji Topluluğu katkılarıyla 11 Mart 2011 Japonya depremzedelerine gönderilmek üzere bağış toplanmıştır.

10.06.2010 tarihinde Japonoloji Topluluğu tarafından fakültemizin idari personeline geçirdiği kaza nedeniyle bağış yapılmıştır.

2012 Mart ayında  Bilkent Üniversitesinde düzenlenen Pyramidos Konseri ve Bilkent Türk Japon Günü’nde  Japonoloji Topluluğunun dans grubu da gösteri yapmıştır.

 

            2013 – 2014 Eğitim – Öğretim Yılında Gösterilen Faaliyetler:

-27 Kasım 2013’te Özel Çankaya Doğa Koleji Bilim ve Kültür Şenliğinde İşaret Dili ve Dans gösterisi gerçekleştirilmiş, aynı zamanda Shodo ve Origami sergisi yapılmıştır.

-14 Şubat 2014 tarihinde ülkemize gelen Dünya Gençlik Gemisi katılımcıları okulumuzda ağırlanarak Türk Kültürüne ait dans, müzik gibi öğeler tanıtılmıştır.

-27 Şubat 2014 tarihinde Soran Bushi dans ekibimiz TRT Avaz kanalında yayınlanan ‘2 Ülke 2 Kültür; Japonya’dan Yakın Tatlar’ programında canlı yayında dans sergilemişlerdir.

-23 Nisan 2014’te Özel Batı Koleji tarafından gerçekleştirilen ‘2. Hayallerimi Katlıyorum Origami Yarışması’nda Papercraft, Zori, Origami alanlarında sergi yapılmıştır.

-9 Mayıs 2014’te Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde ’13. Geleneksel Japon Kültür Günü’ gerçekleştirilmiştir.

-Yine 9 Mayıs 2014’te Hacettepe Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Japon Günü’ etkinliğinde Soran Bushi, Nihonbuyo, Shodo, Japon Yemekleri, Origami ve Japon Süs Eşyaları sergisi alanlarında katılım gösterilmiştir.

-23 Mayıs 2014 tarihinde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde Japonoloji Öğrenci Topluluğu Kermesi gerçekleştirilmiştir.

-23 Mayıs 2014 tarihinde topluluk üyelerimizden İçten Yüksel, Türk Japon Vakfı tarafından gerçekleştirilen ‘Sakura Kiraz Çiçekleri ve Heisei Döneminde Genji’nin Hikâyesi’ adlı etkinlikte kimono giyerek modellik yapmıştır.

-6-14 Haziran 2014 tarihleri arasında topluluğumuz üyelerinde 10 kişi, Japonya-Türkiye Kültürel Değişim Derneği (Nihon Toruko Ninkan Koryu Kyokai) tarafından Bodrum ve Isparta’da gerçekleştirilen Japon Kültür Festivalinde görev alarak katkıda bulunmuştur.

-20 Haziran 2014 tarihinde topluluk üyelerimizden bazıları Japonya Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen resepsiyona davet edilmiştir.

 

            2014 – 2015 Eğitim – Öğretim Yılında Gösterilen Faaliyetler:

-6 Aralık 2014 tarihinde Özel Batı Koleji eşliğinde Antares AVM’de ‘Dünya Engelliler Günü’ çerçevesinde Soran Bushi dansı ve İşaret Dili gösterileri yapılmıştır.

-13 Aralık 2014 tarihinde Özel Doğa Kolejinde düzenlenen ‘Bilim ve Kültür Şenliği’ne Soran Bushi dansı ve Shodo sergisiyle katılınmıştır.

-17 Şubat 2015 tarihinde ülkemize gelen ‘Dünya Gençlik Gemisi’ katılımcıları bir önceki sene de olduğu gibi okulumuzda ağırlanıp, Türk Kültürüne ait çeşitli öğeler tanıtılmıştır.